Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.

PİRAMİT MENKUL KIYMETLER A.Ş.    piramit@piramitmenkul.com
  0 212 293 95 00

genel-hukumler-slayt

BİST Vadeli İşlem Ve Opsiyon Piyasası ’nda Piramit

Piramit Menkul Değerler A.Ş. var olan teknolojik altyapısı ile BİST VİOP’nda vadeli işlem sözleşmelerinin alım satımında müşterilerine aracılık etmektedir. Müşteriler VİOP işlemlerini matriks, foreks terminalleri üzerinden, web sitesinden ya da telefonla girebilmektedir.

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nın Avantajları Ve

Hangi Amaçla İşlem Yapılabilir?

VİOP’ta işlemler korunma, yatırım ve artbitraj olmak üzere 3 farklı amaç için yapılabilmektedir. İşlem yaparken VİOP’ta ürüne göre belirli bir kaldıraç bulunduğu akıldan çıkarılmamalı ve sözleşme pozisyon büyüklüklerine dikkat edilmelidir. Korunma işlemlerinde eğer endeks yada paylar üzerinde korunma yapılacak ise portföydeki paylar ile endeks arasındaki korelasyon göz önüne alınmaktadır.

Bist Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası Hakkında Bilgiler

Borsa İstanbul (BİST) Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda vadeli işlem sözleşmeleri ve opsiyon sözleşmeleri olmak üzere iki farklı temel üründe işlemler yapılmaktadır.

Vadeli işlem sözleşmesi; sözleşmenin taraflarına standartlaştırılmış miktar ve kalitedeki bir malı, kıymeti veya finansal göstergeyi, belirlenen ileri bir tarihte, bugünden üzerinde anlaşılan fiyattan alma veya satma yükümlülüğü getirmektedir.

Opsiyon Sözleşmesi; iki taraf arasında yapılan ve alıcıya, ödeyeceği belli bir tutar (opsiyon primi) karşılığında, belirli bir vadeye kadar (veya belirli bir vadede), bugünden belirlenen bir fiyat (kullanım fiyatı) üzerinden opsiyona dayanak teşkil eden bir malı, kıymeti veya finansal göstergeyi satın alma veya satma hakkı tanıyan, satıcıya da alıcının bu sözleşmeden doğan hakkını kullanması durumunda sözleşmeye dayanak teşkil eden malı, kıymeti veya finansal göstergeyi satma veya alma yükümlülüğü getiren szöleşmedir.

BİST’te işlem gören Vadeli işlem sözleşmeleri ve opsiyon sözleşmeleri şunlardır:

Vadeli İşlem Sözleşmeleri (VİS)

  1. Döviz VİS
  2. Elektrik VİS
  3. Emtia VİS
  4. Endeks VİS
  5. Kıymetli Madenler VİS
  6. Pay VİS

Opsiyon Sözleşmeleri (OP)

  1. Endeks Opsiyonları
  2. Pay Opsiyonları

piramit-logo

BIST Hisse Senedi ve Tahvil Piyasası verileri en az 15 dakika gecikmelidir.
BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirelemez.
BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST ye ait olup tekrar yayınlanamaz .
BIST verileri FOREKS tarafından sağlanmaktadır.

 

ADRES BİLGİLERİ

Gümüşsuyu mah. İnönü cad.

Işık Apt. No: 53 Kat:5 Daire:9-10 Beyoğlu/İstanbul

Tel:(0212) 293 95 00 Fax: (0212) 293 95 60

Email: piramit@piramit.com Website: www.piramit.com


Risk Açıklaması; Piramit Menkul Kıymetler A.Ş. web sitesinde yer alan her türlü bilgi, yorum ve değerlendirmeler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilen bilgiler dikkate alınarak Piramit Menkul Kıymetler A.Ş. tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır. Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla, bu sayfalarda yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır. Gerek bu yayındaki, gerekse bu yayında kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yayındaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan ve her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı Piramit Menkul Kıymetler A.Ş. sorumlu tutulamaz.