Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.

PİRAMİT MENKUL KIYMETLER A.Ş.    piramit@piramitmenkul.com
  0 212 293 95 00

Operasyonel Hizmetler

1)      PİYASA YAPICILIĞI

Borsa İstanbul pay piyasalarında işlem gören küçük ve orta ölçekli şirketler veya halka açıklık oranı görece düşük şirketler için ilgili hisse sıralarında fiyat istikrarını sağlamak, hisse fiyatlarındaki dalgalanmayı azaltmak ve işlemlere derinlik kazandırmak ve likiditeyi artırmak için Piramit Menkul Kıymetler A.Ş. piyasa yapıcılık hizmeti vermektedir. Piyasa Yapıcılık İşlemelerinde Piyasa Yapıcı olarak atanacak kurumumuz bu amaçla tanımlanmış hesap veya hesapları kullanarak çift taraflı kotasyon (fiyat ve miktar) vermek suretiyle ilgili pay senedinde işlemlerin gerçekleşebileceği fiyat aralığını belirlemektedir. Piyasa yapıcı aracı kurum piyasa yapıcılığı yaptığı pay senetlerinde suni fiyat hareketlerini mümkün olduğunca engelleyeceğinden bu tür paylara yatırım yapmış olan yatırımcıların da fiyat dalgalanmalarından dolayı tedirgin olmasını mümkün olduğunca engelleycektir.

Kurumumuzca, BIST 100 Endeksi kapsamında olmayan ve Kurumsal Ürünler Pazarı bünyesindeki yer alan diğer tüm paylarda, Gözaltı Pazarı’nda, Serbest İşlem Platformu’nda ve Nitelikli Yatırımcı İşlemleri Pazarı hariç olmak üzere diğer pazarlarda yer alan ve ayrıca fiili dolaşımdaki payların piyasa değeri 10 milyon TL’nin altında kalan paylarda da isteğe bağlı olarak Piyasa Yapıcılık faaliyeti yürütülebilmektedir.

2)      LİKİDİTE SAĞLAYICILIĞI

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş. Borsa İstanbul pay piyasalarında işlem gören ancak işlem hacmi düşük olan pay senetlerine yönelik olarak Likidite Sağlayıcılık hizmeti vermektedir. Likidite sağlayıcılığı Ulusal Pazar, İkinci Ulusal Pazar ve Kurumsal Ürünler Pazarı’nda yer alan BIST 30 Endeksi kapsamı dışında kalan, piyasa yapıcılı sürekli müzayede ve tek fiyat işlem yöntemi ile işlem gören payların haricinde tüm paylarda uygulanabilmektedir. Likidite sağlayıcılık, düşük hacimli yada likiditesi düşük payların likiditesini artırmaya yönelik olarak isteğe bağlı bir faaliyettir; bu yönüyle fiyat istikrarını sağlamaya yönelik olan piyasa yapıcılığı faaliyetinden ayri bir faaliyettir. Borsada işlem hacmi düşük olan pay senetlerine likidite sağlamak yoluyla günlük işlem hacmine ve işlem derinliğine katkıda bulunulması ve yatırımcıların bu sayede işlemlerini daha kolay ve güven içinde yapmasına katkıda bulunulması amaçlanmaktadır.

3)      HAZİNE İŞLEMLERİ

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş. şirketin ve müşterilerinin kaynaklarını değerlendirme hususunda, şirket ve müşterileri hesabına sabit getirili kamu kesimi tahvil ve bonoları işlemleri ile Borsa İstanbul Takasbank Borsa Para Piyasası’nı ve bankaların sağladığı gecelik mevduat imkanlarını kullanmaktadır. Böylelikle Piramit Menkul Kıymetler A.Ş. müşterilerinin hesaplarındaki bakiyeler sürekli olarak nemalandırılmış olur. Piramit Menkul müşterileri kredili işlem yapmak istediklerinde ise ihtiyaç duyulan kredi miktarı ağırlıklı olarak şirket kaynaklarından temin edilir.  

4)      PAY ALIM TEKLİFİNE (ÇAĞRIYA) ARACILIK ve AYRILMA HAKKI İŞLEM ARACILIĞI

Sermaye Piyasası Mevzuatı’nda mevcut değişik sebeplerden dolayı payları veya borçlanma araçları Borsa İstanbul’un değişik pazarlarında işlem gören bir şirket çağrı yoluyla paylarını veya borçlanma araçlarını toplamak istediğinde Piramit Menkul Kıymetler A.Ş. Kurumsal Finansman Bölümü gözetiminde sürecin başlatılması, yönetilmesi ve sonuçlandırılması hususlarında operasyonel hizmet vermektedir.   

piramit-logo

BIST Hisse Senedi ve Tahvil Piyasası verileri en az 15 dakika gecikmelidir.
BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirelemez.
BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST ye ait olup tekrar yayınlanamaz .
BIST verileri FOREKS tarafından sağlanmaktadır.

 

ADRES BİLGİLERİ

Gümüşsuyu mah. İnönü cad.

Işık Apt. No: 53 Kat:5 Daire:9-10 Beyoğlu/İstanbul

Tel:(0212) 293 95 00 Fax: (0212) 293 95 60

Email: piramit@piramit.com Website: www.piramit.com


Risk Açıklaması; Piramit Menkul Kıymetler A.Ş. web sitesinde yer alan her türlü bilgi, yorum ve değerlendirmeler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilen bilgiler dikkate alınarak Piramit Menkul Kıymetler A.Ş. tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır. Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla, bu sayfalarda yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır. Gerek bu yayındaki, gerekse bu yayında kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yayındaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan ve her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı Piramit Menkul Kıymetler A.Ş. sorumlu tutulamaz.