Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.

PİRAMİT MENKUL KIYMETLER A.Ş.    piramit@piramitmenkul.com
  0 212 293 95 00

KURUMSAL FİNANSMAN HİZMETLERİ

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş. Kurumsal Finansman Bölümü, fonlama kaynaklarının takibi, gözetimi ve ihtiyaç olduğunda en uygun kullanımı, firmaların sermaye yapısı, firma yöneticilerinin hissedarlar için firmanın değerini azamiye ulaştırmaya yardımcılık, proje finansmanı gibi konularda sahip olduğu bilgi birikimi ile müşterilerinin hizmetindedir. Piramit Menkul Kıymetler A.Ş., hisse senedi halka arzları, borçlanma araçları ihraçları, değerleme (fiyat tespit) hizmetleri, şirket birleşmeleri ve satın almaları (M&A’s), Gelişen İşletmeler Piyasası (GIP) piyasa danışmanlığı, Çağrıya aracılık, Ayrılma hakkı işlem aracılığı, Özel Pazar Danışmanlığı vd. türlü finansal danışmanlık hizmetlerini vermektedir. Bu çerçevede Piramit Menkul Kıymetler A.Ş. Kurumsal Finansman Bölümü her türdeki şirket yapısına uygun değişik çözümler bulmak için yoğun çalışmalar yapmaktadır. Şirketimiz Kurumsal Finansman Bölümü’nün ilgi alanına giren konuların başında şu başlıklar yer almaktadır. 

·         HALKA ARZA ARACILIK

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş. Sermaye Piyasası Kanunu çerçevesinde sahip olduğu Halka Arza Aracılık Yetki Belgesi çerçevesinde şirketlerin ilk halka arz (IPO) ve/veya ikincil  halka arz (SPO) taleplerini değerlendirir ve sonuçlandırır. Piramit Menkul Kıymetler A.Ş., 2013 yılında San-El Mühendislik Elektrik Taahhüt San. Ve Tic. A.Ş’yi, 2014 yılında Politeknik Metal San. ve Tic. A.Ş. ve Bomonti Elektrik Müh. Müş. İnş. Turizm ve Tic. A.Ş.’yi ve son olarak 2015 yılı başı Özerden Plastik San. ve Tic. A.Ş.’yi konsorsiyum lideri olarak başarı ile halka arz etmiştir.   

·         BORÇLANMA ARAÇLARI İHRACINA ARACILIK

Kurumumuz, borçlanma aracı halka arzı veya nitelikli yatırımcılara satışı konusunda Türkiye Sermaye Piyasaları’ndaki 24 yılın üzerinde tecrübesi ve bilinirliği ile sermaye veya borçlanma ihtiyacı olan firmalara talep toplama ve satış hususunda danışmanlık hizmeti vermektedir. Finansman kaynaklarının zorlu olduğu ülkemizde Piramit Menkul Kıymetler A.Ş. kredibilitesi yüksek olan firmalar için Borsa İstanbul özel sektör borçlanma araçları piyasasını kullanarak talep toplama ve satışta görece olarak daha düşük bir maliyetle borçlanma imkânı sağlamaktadır.

·         DEĞERLEME HİZMETLERİ

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş., piyasa kapitalizasyonunu öğrenmek için kendisine başvuran şirketlere değerleme hizmeti verip başvuru yapan şirketlerin değerlerini piyasalarca genel kabul görmüş değerleme metotları ile bağımsız, tarafsız ve Sermaye Piyasası etik kuralları çerçevesinde belirler.

·         BİRLEŞME ve SATIN ALMA (M&A’s) DANIŞMANLIĞI

Şirketimiz SPK Mevzuatı çerçevesinde tanımlanan “Satın Alma ve Birleşme” hükümleri çerçevesinde kurumumuzdan danışmanlık hizmeti isteyen bir şirkete büyüme sağlamak veya pozitif değer katmak için satın alma, satma, bölme ve değişik ünitelere ayırma vs. benzer yollar üzerinden şirketin yeniden yapılandırılmasını yapabilecek bilgi birikimine sahiptir. Bu manada şirketimiz bu alanda da danışmanlık hizmetleri vermektedir. Birleşme (Merging) iki farklı firmanın birleşip tek vücut oluşturacak şekilde tek bir firma haline gelmesi olup, Satın Alma (Acquisiton) ise bir firmanın diğer bir firmayı satın almasıdır; burada satın alınan firma varlığına devam eder ancak satın alan firma tarafından kontrol edilmeye başlar.

·         GELİŞEN İŞLETMELER PİYASASI (GIP) İÇİN PİYASA DANIŞMANLIĞI

Paylarının Borsa İstanbul Hisse Senetleri Piyasası’nda işlem görmesini isteyen ancak Ulusal ve 2. Ulusal pazarda kotasyon şartlarını sağlayamayan şirketlere, hisselerinin Borsa İstanbul Gelişen İşletmeler Piyasası’nda işlem görmesi için Kurumsal Finansman Bölümümüzün yaptığı yol gösterme ve danışmanlık faaliyetidir. Yetkili piyasa danışmanı tarafından hakkında olumlu rapor düzenlenmiş şirketler, yetkili piyasa danışmanı ile birlikte halka arz veya tahsisli satış süreci için Borsa İstanbul Gelişen İşletmeler Piyasası’na başvurabilir. Gelişen İşletmeler Piyasasına kabul başvurusu, ihraççı şirket ve piyasa danışmanının birlikte imzalayacağı bir dilekçe ile yapılır. GİP’te sermaye artırımı yolu ile ihraç edilecek payların halka arzına izin verilmekte olup ortak satışı yolu ile halka arza veya tahsisli satış yapılmasına izin verilmemektedir. Piramit Menkul bu pazarda hâlihazırda pazara kote birçok şirkete Piyasa danışmanlık hizmeti vermektedir.

·         ÖZEL PAZAR DANIŞMANLIĞI

17 Kasım 2014’de Borsa İstanbul’da faaliyete geçen Özel Pazar halka açılmaksızın finansman, likidite ve yeni yatırım ihtiyaçlarını karşılamak isteyen şirketler, şirket ortakları ve yatırımcıların buluştuğu bir Pazar yeri olarak kurulmuştur. Mevcut halka açık pazar yerlerine ilave olarak oluşturulan bu pazar ile yeni ve yükselen girişimlere halka açılmaksızın ve Sermaye Piyasası Kurulu düzenlemelerinden muaf olarak finansman ve likidite imkânı sağlanmasının önünün açılması amaçlanmaktadır. Piramit Menkul Kıymetler A.Ş. yeni oluşturulan bu pazara üye olarak profesyonel danışmanlık hizmetlerini buraya da taşımayı planlamaktadır.  

·         DİĞER DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş. şirketlerin sermaye yükseltmeleri veya azaltmaları (bedelsiz, bedelli, eşanlı sermaye azaltım ve artırımı) ve temettü dağıtımı gibi konularda konunun mevzuat ve sermaye piyasası kurumları nezdinde takibi açısından danışmanlık ve aracılık hizmetleri vermektedir.

piramit-logo

BIST Hisse Senedi ve Tahvil Piyasası verileri en az 15 dakika gecikmelidir.
BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirelemez.
BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST ye ait olup tekrar yayınlanamaz .
BIST verileri FOREKS tarafından sağlanmaktadır.

 

ADRES BİLGİLERİ

Gümüşsuyu mah. İnönü cad.

Işık Apt. No: 53 Kat:5 Daire:9-10 Beyoğlu/İstanbul

Tel:(0212) 293 95 00 Fax: (0212) 293 95 60

Email: piramit@piramit.com Website: www.piramit.com


Risk Açıklaması; Piramit Menkul Kıymetler A.Ş. web sitesinde yer alan her türlü bilgi, yorum ve değerlendirmeler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilen bilgiler dikkate alınarak Piramit Menkul Kıymetler A.Ş. tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır. Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla, bu sayfalarda yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır. Gerek bu yayındaki, gerekse bu yayında kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yayındaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan ve her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı Piramit Menkul Kıymetler A.Ş. sorumlu tutulamaz.