Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.

PİRAMİT MENKUL KIYMETLER A.Ş.    piramit@piramitmenkul.com
  0 212 293 95 00

KREDİLİ MENKUL KIYMET ALIMI, AÇIĞA SATIŞ, MENKUL KIYMETLERİN ÖDÜNÇ ALMA VE VERME İŞLEMLERİ

1)      KREDİLİ MENKUL KIYMET ALIM İŞLEMLERİ

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş. müşterilerine ilgili SPK düzenlemeleri çerçevesinde müşterilerin hesaplarında sahip oldukları pay senedi ve borçlanma senedi varlıklarını teminat kabul ederek müşterilerin bu alanlarda ilave yatırımları için müşteri ile yapılacak bir kredi sözleşmesi çerçevesinde kredi tahsis etme yetkisine sahiptir. Tahsis edilen kredi miktarı üzerinden hesaplanacak Damga Vergisi ve BSMV (Banka Sigorta Muamele Vergisi) masrafı müşteriye aittir.

Kullanılacak krediye ilişkin olarak, müşterinin, kredinin miktarı üzerinden işleyecek faizin günlük olarak hesabına yansıtılacağını, asgari özkaynak sürdürme teminatının en az %35 olduğunu, kredili menkul kıymet alımının yapıldığı günden başlayarak özkaynak sürdürme marjının %50’in altına düştüğü zamanlarda aracı kurumca müşteriye sözlü veya yazılı olarak herhangi bir haberleşme vasıtası (fax, telefon, e-mail vs.) durumun bildirileceğini, özkaynak oranı asgari sürdürme marjı olan %35’in altına düştüğü günde ise müşterinin 2 gün içinde özkaynak oranını en az  %50’ye çıkarmak için ilave teminat yatırması gerektiğini, ancak müşteri özkaynak oranını 2 gün içinde başlangıç özkaynak seviyesi olan en az %50’ye tamamlaması halinde  aracı kurumca ayrıca bir ihtar veya ihbar yapılmaksızın müşterinin kredili olarak aldığı ve / veya özkaynak olarak verdiği sermaye piyasası araçlarını satarak krediyi kapatma yetkisine sahip olduğu müşterice kredili Menkul kıymet alım satım sözleşmesi imzalanması ile kabul edilmiş olur. 

2)      AÇIĞA SATIŞ İŞLEMLERİ

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş. sahip olduğu SPK yetki belgesi ile müşterilerine, imzalanacak Açığa Satış Sözleşmesi çerçevesinde Borsa İstanbul’da açığa satış imkanı verebilmektedir. Açığa Satış sahip olunmayan menkul kıymetlerin satılmasını veya satışına ilişkin emir verilmesini ifade eder. Açığa satış işleminde başlangıç özkaynak yeterlilik oranı %50’dir. Başlangıçtaki özkaynak yeterliliği, yatırımcının hesabında yeterli miktarda nakit ve/veya menkul kıymet bulundurması ile sağlanır. Özkaynak oranı [(İşleme konu kıymetlerin cari piyasa değeri-açığa satışa konu sermaye piyasası aracının piyasa değeri)/işleme konu kıymetlerin cari piyasa değeri] formülü ile hesaplanır. Yatırımcılarımızın açığa satış yapabilmek için imza etmek durumunda oldukları Açığa Satış Sözleşmesi imzalanması sonrasında açığa satış işlemleri belirlenenn bir limit üzerinden yapılmaktadır. Belirlecek bu limit üzerinden hesaplanacak Damga Vergisi ve BSMV (Banka ve Sigorta Muamele Vergisi) masrafı müşteriye aittir.

3)      ÖDÜNÇ PAY SENEDİ PİYASASI İŞLEMLERİ

Ödünç pay senedi piyasası Takasbank tarafından işletilmektedir. Organize bir piyasa olan bu piyasada belirli bir dönem için pay senetlerini ödünç almak isteyen yatırımcılar ile pay senetlerini belirli bir dönem için ödünç vermek isteyen yatırımcılar karşılaşır. Bir pay senedinin ödünç alınması veya ödünç verilmesi, pay senedinin belirli bir dönem için kiraya verilmesi yada kiralanmasıdır. Ödünç verilen pay senetlerinde mülkiyet yine ödünç veren kişiye aittir. Ödünç alınan menkul kıymetlerde pay senetlerinin ödünç alındığı vade boyunca sermaye artırımı ve/veya temüttü hakları yine ödünç veren yani mülkiyeti hala elinde bulunduran kişiye aittir. Bir pay senedinin ödünç alınarak Borsa İstanbul pazarlarında açığa satışındaki saik ödünç alan kişinin ilgili pay senedinin fiyatının belirli bir vade içinde düşeceği ve bu işlemleri yapmakla ödünç alıp açığa sattığı menkul kıymetin piyasadaki fiyat düşüşünden yararlanmak istemesidir.   Ödünç veren kişi ise pay senedinin belirli vadelerde piyasada yaptığı fiyat dalgalanmaları ile ilgilenmiyor olmasından dolayı ödünç verdiği vadede ödünç verdiği pay senedi için kira benzeri ilave bir gelir elde etme düşüncesidir.

Borsa İstanbul’da işlem gören A ve B grubu paylar ve borsa yatırım fonu katılma belgeleri ödünç işlemlerine konu alabilir. İşleme konu kıymet piyasa değeri ise işlem anından bir önceki seansta oluşan ağırlıklı ortalama fiyat ve işleme konu kıymet adedinin çarpımı sonucu elde edilir. İlgili kıymette işlem anından bir önceki seansta işlem gerçekleşmemişse, piyasa değeri hesaplamasında ilgili kıymetin işlem gördüğü son seansa ait en iyi alış ve en iyi satış emirlerinin aritmetik ortalaması ile bulunan fiyat kullanılır. En iyi alış veya en iyi satış emirlerinden birinin olmaması halinde ise önceki seans ağırlıklı ortalama fiyatı alınır.

Piramit Menkul Kıymetler HİZMETLERİMİZ Kredili Menkul Kıymet Alımı, Açığa Satış, Menkul Kıymetlerin Ödünç Alma ve Verme İşlemleri

piramit-logo

BIST Hisse Senedi ve Tahvil Piyasası verileri en az 15 dakika gecikmelidir.
BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirelemez.
BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST ye ait olup tekrar yayınlanamaz .
BIST verileri FOREKS tarafından sağlanmaktadır.

 

ADRES BİLGİLERİ

Gümüşsuyu mah. İnönü cad.

Işık Apt. No: 53 Kat:5 Daire:9-10 Beyoğlu/İstanbul

Tel:(0212) 293 95 00 Fax: (0212) 293 95 60

Email: piramit@piramit.com Website: www.piramit.com


Risk Açıklaması; Piramit Menkul Kıymetler A.Ş. web sitesinde yer alan her türlü bilgi, yorum ve değerlendirmeler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilen bilgiler dikkate alınarak Piramit Menkul Kıymetler A.Ş. tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır. Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla, bu sayfalarda yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır. Gerek bu yayındaki, gerekse bu yayında kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yayındaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan ve her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı Piramit Menkul Kıymetler A.Ş. sorumlu tutulamaz.