Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.

PİRAMİT MENKUL KIYMETLER A.Ş.    piramit@piramitmenkul.com
  0 212 293 95 00

Alım Satım Aracılığı

1)      BORSA İSTANBUL PAY SENEDİ PAZARLARI ALIM SATIM ARACILIĞI

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş. Borsa İstanbul pay senedi pazarları işlemlerinde müşterilerinin emirlerini Borsa İstanbul’a iletmelerinde Taksim/İstanbul’daki Genel Müdürlük ve Şişli/İstanbul’daki şubesi yanında,  Kartal/İstanbul, Şanlıurfa,  Söke/Aydın, Balıkesir ve Bandırma irtibat büroları ile müşterilerinin hizmetindedir. Piramit Menkul Kıymetler A.Ş. müşterilerine internet şubesi ve akıllı telefonlar vasıtası ile de Borsa İstanbul’da alım satım imkanı vermektedir.

Borsa İstanbul Pay Piyasası’nda farklı sektörlerden şirketlerin payları, rüçhan hakkı kuponları, borsa yatırım fonları, varantlar ve sertifikalar işlem görmektedir. 

Pay Piyasası Alım Satım İşlemleri aşağıdaki pazarlarda gerçekleştirilmektedir.

·         Ulusal Pazar
Borsa İstanbul kotasyon şartlarını tümüyle karşılayan şirketler Ulusal Pazar’da işlem görmektedir.

·         Kurumsal Ürünler Pazarı 
Menkul kıymet yatırım ortaklıkları, gayrimenkul yatırım ortaklıkları ve girişim sermayesi yatırım ortaklıkları payları ile borsa yatırım fonları katılma belgeleri, aracı kuruluş varantları ve sertifikalar kot içi pazar niteliğindeki Kurumsal Ürünler Pazarı'nda işlem görmektedir.

·         İkinci Ulusal Pazar
Küçük ve orta ölçekli şirketler, Ulusal Pazar’dan geçici veya sürekli olarak çıkartılan şirketler ile Ulusal Pazar için geçerli kotasyon ve işlem görme koşullarını sağlayamayan şirketler İkinci Ulusal Pazar’da işlem görmektedir.

·         Gözaltı Pazarı
Gözaltı Pazarı, belirli koşulların ortaya çıkması sonucunda, şirketlerin izleme ve inceleme kapsamına alınması durumlarında sürekli gözetim, denetim ve izleme ortamında, yatırımcıların devamlı ve zamanında bilgilendirilmesini sağlayacak önlemlerle birlikte payların Borsa İstanbul bünyesinde işlem görebileceği pazardır.

·         Birincil Piyasa
Pay ihraç eden şirketler (fon talep edenler) ile tasarruf sahiplerinin (fon arzedenler) doğrudan karşılaştıkları piyasadır. Pay Piyasası Sistemi aracılığıyla Borsada halka arz edilecek payların birincil piyasa işlemleri saat 10:30-12:00 arasında yapılmaktadır.

·         Toptan Satışlar Pazarı 
Toptan Satışlar Pazarı, önceden alıcıları belirli olan veya olmayan, belirli bir miktarın üzerindeki pay işlemlerinin Borsa’da güven ve şeffaflık ortamında, organize bir piyasada gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.

·         Rüçhan (Yeni Pay Alma) Hakkı Kupon İşlemleri
Payları Borsada işlem gören şirketlerin nakdi sermaye artışı yapmak üzere belirledikleri rüçhan hakkı kullanma süresi içinde, söz konusu payların üzerinde bulunan rüçhan haklarının alınıp satılması için, Borsaca belirlenecek süre içinde "R" özellik koduyla rüçhan hakkı kupon sıraları işleme açılır. Rüçhan hakkı kuponları, Pay Piyasasında geçerli olan kurallarla işlem görür.

·         Serbest İşlem Platformu (SİP)
Serbest İşlem Platformu, Sermaye Piyasası Kanunu’nun 11. maddesinin 3.fıkrasına göre payları Kurul kaydında olmakla birlikte Borsa’da işlem görmeyen ve Kurul’ca belirlenen halka açık anonim ortaklıkların paylarının Borsa İstanbul’da işlem görebilmesi için oluşturulmuş ve işleyiş usul ve esasları Borsa İstanbul tarafından belirlenmiş işlem platformudur.

·         Gelişen İşletmeler Piyasası (GİP)

Gelişen İşletmeler Piyasası, Borsa İstanbul’da borsa kotasyon şartlarını sağlayamayan gelişme ve büyüme potansiyeline sahip, şirketlerin menkul kıymetlerinin şeffaf ve düzenli bir ortamda işlem görebilmesi için oluşturulmuş bir piyasadır. GİP’te işlem gören şirket hisseleri, Pay Piyasası işlemlerinin gerçekleştiği alım-satım sistemi üzerinden ve aynı teknik olanaklardan faydalanarak işlem görmektedir. GİP’teki işlemler büyük ölçüde Pay Piyasası’nda uygulanan kurallar çerçevesinde gerçekleştiğinden aynı elektronik işlem platformu üzerinde ayrı bir piyasa oluşturulmuştur. Alım-satım işlemlerinin gerçekleştirilmesinde temel olarak “Piyasa Yapıcılı Sürekli Müzayede” işlem yöntemi uygulanır. Piyasa yapıcısı bulunmayan işlem sıralarında “Tek Fiyat” işlem yöntemi uygulanmaktadır.

2)      TÜREV ARAÇLARIN ALIM SATIMINA ARACILIK

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş. Sermaye Piyasası Kurulu nezdinde sahip olduğu Türev Araçların Alım Satımına Aracılık Yetki Belgesi çerçevesinde Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP’da) müşterilerinin işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş. Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) işlemlerinde müşterilerinin emirlerini Borsa İstanbul’a iletmelerinde Taksim/İstanbul’daki Genel Müdürlük ve Şişli/İstanbul’daki şubesi yanında,  Kartal/İstanbul, Şanlıurfa,  Söke/Aydın, Balıkesir ve Bandırma irtibat büroları ile müşterilerinin hizmetindedir. Piramit Menkul Kıymetler A.Ş. müşterilerine internet şubesi ve akıllı telefonlar vasıtası ile de Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda alım satım imkanı vermektedir. 

piramit-logo

BIST Hisse Senedi ve Tahvil Piyasası verileri en az 15 dakika gecikmelidir.
BIST isim ve logosu Koruma Marka Belgesi altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirelemez.
BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST ye ait olup tekrar yayınlanamaz .
BIST verileri FOREKS tarafından sağlanmaktadır.

 

ADRES BİLGİLERİ

Gümüşsuyu mah. İnönü cad.

Işık Apt. No: 53 Kat:5 Daire:9-10 Beyoğlu/İstanbul

Tel:(0212) 293 95 00 Fax: (0212) 293 95 60

Email: piramit@piramit.com Website: www.piramit.com


Risk Açıklaması; Piramit Menkul Kıymetler A.Ş. web sitesinde yer alan her türlü bilgi, yorum ve değerlendirmeler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilen bilgiler dikkate alınarak Piramit Menkul Kıymetler A.Ş. tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır. Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla, bu sayfalarda yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır. Gerek bu yayındaki, gerekse bu yayında kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yayındaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan ve her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı Piramit Menkul Kıymetler A.Ş. sorumlu tutulamaz.